Zřízení elektronického podpisu - dotazy

Obsah

Jak zřídit elektronický podpis?

Jak získat elektronický podpis?

Jak na elektronický podpis?

Jak na zřízení elektronického podpisu?

Můžeme rozlišit tři úrovně bezpečnosti a složitosti zřízení:

  1. Pro elektronické podepisování dokumentů či e-mailů vůči úřadům potřebujete získat tzv. kvalifikovaný certifikát.
  2. Pro podepisování mezi soukromými osobami lze použít jakýkoliv certifikát, i ten získaný online (např. zde, zde a zde).
  3. Pro testovací podepisování lze použít testovací certifikát, který můžete získat např. zde. (A lze jej i trvale používat mezi osobami, které si důvěřují.)

Podepisování vůči úřadům je tedy platné pouze s kvalifikovaným certifikátem. Ten lze získat od tří národních kvalifikovaných poskytovatelů (eIdentity, I.CA, Česká pošta). Nejčastější je získání od České pošty, ověření totožnosti občanským průkazem se však nevyhnete nikde.

Proces zřízení kvalifikovaného (i komerčního) certifikátu vyžaduje a) administrativní, b) technické úsilí. c) ověření totožnosti:

  1. vyplnění (u firemního certifikátu několikastránkové) smluvní dokumentace a vyplnění admnistrativní žádosti o certifikát
  2. vygenerování páru privátní-veřejný klíč na počítači (nebo v USB tokenu) a vygenerování datové žádosti o certifikát
  3. předložení občanského průkazu zaměstnanci České pošty (Nelze vyřešit v zastoupení!)

Po návštěvě pošty (Czech POINT-u) je Vám vystaven elektronický certifikát, který je třeba stáhnout z www portálu a nainstalovat do počítače, ve kterém budete podepisovat (nebo do USB tokenu).

Samotné elektronické podepisování se pak značně liší od toho, co podepisujete. Více o vlastím podepisování najdete zde.

S výše uvedeným postupem Vám rádi pomůžeme formou asistenčního zřízení - vyplněnou dokumentaci Vám zašleme a technickou stránku řešíme vzdálným připojením k PC. Zřízení certifikátu vč. instalace a zaškolení Vám také rádi provedeme "na-klíč" přímo ve Vaší kanceláři coby tzv. externí registrační autorita České pošty - ověření proti občanskému průkazu je pak na nás a tedy není nutná žádná návštěva České pošty. Více zde.

Elektronický podpis a Česká pošta

Česká pošta je patrně nejvyužívanější kvalifikovaný poskytovatel vedle I.CA a eIdentity, který u nás vystavuje soukromým osobám kvalifikované certifikáty nutné pro uznávaný elektronický podpis (a komerční certifikáty používané pro přihlašování k webovým portálům). Teoreticky jsou k tomu proškoleni všichni zaměstnanci všech Czech POINT-ů, prakticky je však na menších poštách získání certifikátu nezvládnutelné, pokud i žadatel i zaměstnanec pošty žádost vyřizují poprvé (zaměstnanec vycítí neznalost u žadatele a mentálně a časově náročnému úkonu se s nějakým zdůvodněním vyhne).

Jednání na poště lze urychlit (resp. překonat odpor u některých kontaktních osob za přepážkou) s pomocí naší asistenční služby, nebo lze návštěvu pošty zcela nahradit naší službou zřízení ve Vaší kanceláři - více zde.

Lze získat elektronický podpis online?

Upozornění: Po dobu karantény COVID-19 lze online získat i klasický kvalifikovaný podpisový certifikát České pošty PostSignum díky naší službě - odkaz zde.

Jinak platí následující...

Za nízkou cenu je možné online získat certifkát, u něhož nebyla ověřena identita žadatele, pouze jeho e-mail, např. zde nebo zde. Takový certifikát není kvalifikovaným certifikátem a nelze jej použít vůči úřadům. Lze jej ale po dohodě použít mezi dvěma soukromými osobami, neboť i tento online získaný certifikát zcela bezpečně zajišťuje nezměnitelnost podepsaných dokumentů (e-mailů). Online lze získat i certifikát s ověřeným jménem a příjmením, eventuálně názvem společnosti (firmy). Přestože jsou výrazně dražší, nelze tyto certifikáty použít v komunikaci vůči úřadům (např. uvedené certifikační autority z U.S.A. nejsou tedy kvalifikovanými poskytovateli registrovanými v EU).

© David Navara, nuabi, s.r.o. ~ rev. 31.03.2020 01:32 ~ Kopírovat jen s uvedením zdroje: www.elektronicky-podpis.info.

NAVRCHOLU.cz


Využijte služby INOXI: Zřízení elektronického podpisu v pohodlí Vaší kanceláře bez nutnosti návštěvy pošty. Nebo bez dopravy vzdálená asistence a instalace po celé ČR. Obojí včetně kompletní instalace a zaškolení.