Zřízení elektronického podpisu - dotazy

Obsah

Jak zřídit elektronický podpis?

Jak získat elektronický podpis?

Jak na elektronický podpis?

Jak na zřízení elektronického podpisu?

Pro elektronické podpisování potřebujete certifikát. Můžeme rozlišit tři úrovně důvěryhodnosti podpisu resp. tři úrovně náročnosti získání certifkátu:

  1. Pro zkušební podepisování lze použít testovací certifikát, který můžete ihned bezplatně získat např. zde či zde nebo zde. (Lze jej i trvale používat mezi osobami, které si důvěřují.)
  2. Pro podepisování mezi cizími soukromými osobami lze použít jakýkoliv placený certifikát, i ten získaný online (např. zde, zde a zde).
  3. Pro elektronické podepisování dokumentů či e-mailů vůči našim úřadům potřebujete získat tzv. kvalifikovaný certifikát a o něm je pojednáno dále.

Podepisování vůči úřadům je tedy platné pouze s kvalifikovaným certifikátem. Ten lze získat od tří národních kvalifikovaných poskytovatelů (eIdentity, I.CA, Česká pošta). Nejčastější je získání od České pošty, ověření totožnosti občanským průkazem se však nevyhnete nikde.

Proces zřízení kvalifikovaného (i komerčního) certifikátu vyžaduje a) administrativní úsilí, b) technické úsilí, c) ověření totožnosti:

  1. vyplnění (u firemního/zaměstnaneckého certifikátu několikastránkové) smluvní dokumentace a vyplnění administrativní žádosti o certifikát
  2. vygenerování páru privátní-veřejný klíč na počítači (nebo v USB tokenu) a vygenerování datové žádosti o certifikát
  3. předložení občanského průkazu zaměstnanci České pošty (Nelze vyřešit v zastoupení!)

Po návštěvě pošty (Czech POINTu) je Vám vystaven elektronický certifikát, který je třeba stáhnout z www portálu a nainstalovat do počítače, ve kterém budete podepisovat (nebo nahrát do USB tokenu, k němuž je ale třeba nainstalovat ovladač na každém PC, kde s ním budete podepisovat).

Samotné elektronické podepisování se pak značně liší od toho, co podepisujete. Více o vlastím podepisování najdete zde.

S výše uvedeným postupem Vám rádi pomůžeme buďto formou asistenčního zřízení - vyplněnou dokumentaci Vám zašleme a technickou stránku vyřešíme vzdálným připojením k PC. Zřízení certifikátu vč. instalace a zaškolení Vám také rádi zajistíme "na-klíč" přímo ve Vaší kanceláři coby tzv. externí registrační autorita České pošty - ověření proti občanskému průkazu je pak na nás a tak není nutná žádná Vaše návštěva Czech POINTu. Více zde.

Elektronický podpis a Česká pošta

Česká pošta je patrně nejvyužívanější kvalifikovaný poskytovatel vedle I.CA a eIdentity, který u nás vystavuje soukromým osobám kvalifikované certifikáty nutné pro uznávaný elektronický podpis (a komerční certifikáty používané pro přihlašování k webovým portálům). Teoreticky jsou k vystavování certifikátů proškoleni všichni zaměstnanci všech Czech POINTů, prakticky je však na menších poštách získání certifikátu nezvládnutelné, pokud i žadatel i zaměstnanec pošty žádost vyřizují poprvé (zaměstnanec pošty vycítí neznalost u žadatele a mentálně a časově náročnému úkonu se s nějakým zdůvodněním vyhne).

Jednání na poště lze urychlit (resp. překonat odpor u některých kontaktních osob za přepážkou) s pomocí naší asistenční služby, nebo lze návštěvu pošty zcela nahradit naší službou zřízení ve Vaší kanceláři - více zde.

Lze získat elektronický podpis online?

Upozornění: Po dobu nouzového stavu COVID-19 lze online získat i klasický kvalifikovaný podpisový certifikát České pošty PostSignum díky naší službě - odkaz zde.

Jinak platí následující...

Za nízkou cenu je možné online získat certifkát, u něhož nebyla ověřena identita žadatele, pouze jeho e-mail, např. zde nebo zde. Takový certifikát není kvalifikovaným certifikátem a nelze jej použít vůči úřadům. Lze jej ale po dohodě použít mezi dvěma soukromými osobami, neboť i tento online získaný certifikát zcela bezpečně zajišťuje nezměnitelnost podepsaných dokumentů (e-mailů). Online lze získat i certifikát s ověřeným jménem a příjmením, eventuálně názvem společnosti (firmy). Přestože jsou výrazně dražší, nelze tyto certifikáty použít v komunikaci vůči úřadům (např. výše odkazované certifikační autority jsou z U.S.A. a tedy nejsou kvalifikovanými poskytovateli registrovanými v EU).

Stručně však řečeno - to, co se běžně rozumí elektronickým podpisem, nelze získat online.

© David Navara, nuabi, s.r.o. ~ rev. 13.05.2020 20:53 ~ Kopírovat jen s uvedením zdroje: www.elektronicky-podpis.info.


Využijte služby INOXI: Zřízení elektronického podpisu v pohodlí Vaší kanceláře bez nutnosti návštěvy pošty. Nebo bez dopravy vzdálená asistence a instalace po celé ČR. Obojí včetně kompletní instalace a zaškolení.

Kompendium razítko


Podpis plnícím perem