Zaručený elektronický podpis
založený na kvalifikovaném certifikátu
vytvořený nekvalifikovaným prostředkem

Nejběžnější elektronický podpis v soukromé svéře ČR

Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu vytvořený nekvalifikovaným prostředkem

Stručně

Elektronický podpis, který nelze podvodně vyjmout z jedné zprávy a vložit do jiné a navíc zaručuje, že byl vytvořen osobou, na jejíž jméno zní - pokud této osobě nebyl zcizen počítač (nebo privátní klíč). Pomocná kategorie.

Definice

Bezprostřední definice: Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu vytvořený nekvalifikovaným prostředkem.

Komentář

Příklad: Typický podpis založený na certifikátu z pošty (PostSignum), k jehož používání stačí jen počítač.

Jedná se o kategorii, kterou vyčleňujeme zde jednak pro pořádek jako doplněk ke kvalifikovaným podpisům, ale současně proto, že se jedná o v praxi nejpoužívanější kategorii elektronických podpisů. Toto je kategorie, kterou se zpravidla míní, hovoří-li někdo o „elektronickém podpisu" bez přívlastků.

Oproti kvalifikovanému podpisu jde o podpis slabší, neboť z počítače lze vyexportovat jeho privátní klíč, čímž se privátní klíč stává zranitelný, kopírovatelný a tedy zcizitelný. Jde však o podpis dostatečně silný na to, aby jej uznávaly veřejnoprávní instituce v komunikaci se soukromými osobami. (Tedy v komunikaci soukromá osoba - úřad může soukromá osoba podepisovat slabším podpisem, zatímco úřad musí podepisovat nejsilnějším podpisem.)

Dle § 6 ZSVD lze tímto podpisem podepisovat jednání ze strany soukromých osob vůči úřadům (ovšem pro jednání úřadů vůči soukromým osobám tento podpis nestačí).

© David Navara, nuabi, s.r.o. ~ rev. 18.02.2020 00:28 ~ Kopírovat jen s uvedením zdroje: www.elektronicky-podpis.info.


Využijte služby INOXI: Zřízení elektronického podpisu v pohodlí Vaší kanceláře bez nutnosti návštěvy pošty. Nebo bez dopravy vzdálená asistence a instalace po celé ČR. Obojí včetně kompletní instalace a zaškolení.

Kompendium razítko


Podpis plnícím perem