Nekvalifikovaný prostředek

pro vytváření elektronických podpisů

Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu vytvořený nekvalifikovaným prostředkem

Stručně

Pomocný pojem kvazilegislativní. Nekvalifikovaný prostředek je zpravidla běžný počítač, kterým se vytváří digitální podpisy nižší úrovně, než je nejvyšší úroveň kvalifikovaného podpisu.

Definice

Všechny prostředky, které nejsou kvalifikované. (Pomocná definice)

Komentář

Není legislativní pojem, označili jsme tak pro snazší vysvětlení zbytkovou třídu všech prostředků, které nejsou kvalifikované.

Nekvalifikovaným prostředkem je např. osobní počítač s Microsoft Windows se softwarovým rozhraním CryptoAPI. Podobně je nekvalifikovaným prostředkem také McBook s aplikací Klíčenka a softwarovou knihovnou OpenSSL.

Typickým znakem nekvalifikovaného prostředku je možnost exportu privátního klíče. Exportování privátního klíč je výhodné např. pro zálohování privátního klíče, nebo pro naklonování privátního klíče na více počítačů - podepisovat pak lze z notebooku i ze stolního PC (bez nutnosti k PC cokoliv připojovat). Nevýhodou exportování je možnost zcizení privátního klíče - např. při napadení počítače škodlivým softwarem (oproti tomu žádný škodlivý software niky nepřesvědčí podepisovací USB klíčenku, aby mu vydala privátní klíč).

© David Navara, nuabi, s.r.o. ~ rev. 30.06.2021 23:35 ~ Kopírovat jen s uvedením zdroje: www.elektronicky-podpis.info.


Využijte služby INOXI: Zřízení elektronického podpisu v pohodlí Vaší kanceláře bez nutnosti návštěvy pošty. Nebo bez dopravy vzdálená asistence a instalace po celé ČR. Obojí včetně kompletní instalace a zaškolení.

Kompendium razítko


Podpis plnícím perem