Zaručený elektronický podpis
založený na kvalifikovaném certifikátu

Aneb to, co se zpravidla míní elektronickým podpisem

Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu

Stručně

Legislativní kategorie elektronických podpisů. Zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu (ZAREP-ZKC) nelze podvodně vyjmout z jedné zprávy a vložit do jiné a navíc zaručuje, že byl vytvořen osobou, na jejíž jméno zní.

Definice

Definováno bezprostředním významem svých slov: zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu.

Komentář

O této kategorii hovoří jak eIDAS, tak český ZSVD.

Příklad: podpis založený na typickém certifikétu získaném na poště u PostSignum (bez ohledu na to, je-li privátní klíč uložený na nekvalifikovaném prostředku nebo na počítači).

Doplněním matematicko-algoritmické technologie zaručeného podpisu o administrativní certifikaci veřejného klíče ze strany certifikační autority, v tomto případě státem garantovanou a kontrolovanou, získává elektronický podpis váhu, která v ČR dostačuje pro komunikaci se státní správou.

Tato kategorie se dále rozpadá na dvě podkategorie v závislosti na prostředku, kterým je vygenerován a následně uložen (i spolu s certifikátem) privátní klíč pro elektronické podepisování.

© David Navara, nuabi, s.r.o. ~ rev. 30.06.2021 23:29 ~ Kopírovat jen s uvedením zdroje: www.elektronicky-podpis.info.


Využijte služby INOXI: Zřízení elektronického podpisu v pohodlí Vaší kanceláře bez nutnosti návštěvy pošty. Nebo bez dopravy vzdálená asistence a instalace po celé ČR. Obojí včetně kompletní instalace a zaškolení.

Kompendium razítko


Podpis plnícím perem