Krypto-úvod

Cílem oddílu o šifrování je ukázat s pomocí základních operací (sčítání, umocňování a zbytku po dělení), jak z textu zprávy vzniká elektronický podpis. Čtenář tak získá konkrétní představu o tom, jak skutečně elektronický podpis "vypadá" - je to číslo, které je zajímavě vytvořené z textu. Číslo, které lze podle textu vždy ověřit. Číslo, u kterého lze ověřit, kdo ho spočítal (což je zvláštní, že?). Číslo, které umí spočítat jen autor, ale ověřit ho může každý. To je elektronický, přesněji digitální podpis.

Zjednodušení šifrovacích mechanismů uvedené ve výkladu je natolik malé, že veškeré popsané postupy v podstatě přesně odpovídají aplikaci skutečného podepisování elektronickým podpisem. Klíčový podpis asymetrickou RSA šifrou je dokonce použit bez zjednodušení, ačkoliv vypadá triválně.

Oddíl je rozložen na kapitoly, které ovšem samostatné nedávají smysl, smysl dává celý text po řadě jako výklad.

Obsah

Začněme

Seznamte se tedy prosím s nejjednodušší Caesarovou šifrou.

© David Navara, nuabi, s.r.o. ~ rev. 11.02.2020 20:00 ~ Kopírovat jen s uvedením zdroje: www.elektronicky-podpis.info.


Využijte služby INOXI: Zřízení elektronického podpisu v pohodlí Vaší kanceláře bez nutnosti návštěvy pošty. Nebo bez dopravy vzdálená asistence a instalace po celé ČR. Obojí včetně kompletní instalace a zaškolení.

Kompendium razítko


Podpis plnícím perem